تصویر لودر
به آکادمی آموزشی اسکیلینو خوش آمدید!

لزوم یادگیری مهارت نرم

مهارت‌ نرم اصطلاحی است که در سال‌های اخیر اهمیت یافته است. شاید ابتدا کمی عجیب یا حتی کسل‌کننده به نظر برسد. اما واقعیت این است که مهارت‌های نرم مهم‌ترین مهارت‌های شغلی شما هستند.

برای تعریف معنادار مهارت‌های نرم ابتدا باید مشخص کنیم چه مهارت‌هایی هستند و با مفاهیم مرتبط مانند نگرش ، اعتقادات ، تمایلات و صفات و ارزشها متفاوت هستند.

تعریف مهارت‌های نرم در ظاهر ساده و در باطن پیچیده‌ای ست به عنوان یک تعریف می‌توانیم مهارت های نرم را صفات و رفتارهای شخصیتی تعریف کنیم که برخلاف مهارت‌های فنی یا “سخت” مربوط به دانش ما نیست بلکه رفتارهایی است که در موقعیتهای مختلف نمایش می دهیم. افراد با گذراندن چند دوره آموزشی می‌توانند مهارت ‌ها و دانش فنی خود را ارتقا دهند اما بهبود مهارت‌های نرم به مراتب پیچیده‌تر و نیازمند ممارست و صبوری بسیار بیشتری است.

top view skills written note with notepad light background job office school copybook college business colors 179666 18276

مهارت های نرم به مهارت‌های غیرفنی گفته می‌شود که بر چگونگی کار شما تأثیر دارد و شامل نحوه تعامل شما با همکارانتان، چگونگی حل مسائل و روش مدیریت کارها می‌شود. 

نام‌های دیگر مهارت های نرم عبارت‌اند از مهارت‌های شخصی، مهارت‌های بین‌فردی، مهارت‌های غیرفنی، مهارت‌های ضروری و مهارت‌های قابل‌انتقال.

 برای داشتن یک منزلت اجتماعی، نیاز به تقویت شخصیت اجتماعی خود داریم تا این زحمت را به خود ندهیم، پیشرفت خاصی حاصل نمی‌شود. توجه کنید که مهارت‌های نرم شما را مجبور نمی‌کنند تا طبق یک سری چارچوب خاص عمل کنید و حتما نتیجه بگیرید. آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا بتوانید ویژگی‌های مثبت و حتی منفی خود را به گونه ای به کار گرفته و نشان دهید، که در راستای بهتر شدن شخصیت شما باشند. اگر بدانید چگونه باید با دیگران تعامل برقرار کنید دیگر حتی نیازی به مخفی کردن ویژگی‌های منفی خود ندارید، زیرا دیگران شما را همان گونه که هستید می‌پذیرند. در چنین شرایطی شما اجازه رشد پیدا می‌کنید و فرصت این را دارید تا با شناخت از آنچه که هستید، متوجه تغییرات روحی و رفتاری خود باشید و اگر چیزی را دوست ندارید، آن را تغییر دهید. برای پیشرفت باید نشان دهید ارزش این را دارید که مدیران به خاطر شما ریسک کنند.

تقریبا در همه ی گزارشات در حوزه مهارت‌های نرم اعلام شده است كه نقش ها در حال تغییر هستند ونیاز به مجموعه مهارت‌های جدید و متفاوت با تأکید بر رهبری، دستیابی به مشارکت، همکاری و توانایی برقراری ارتباط به وجود آمده است.

business strategy ideas action plan jigsaw puzzle with icons 483511 3968

مهارت‌های نرمی (Soft Skills) که بیشترین درخواست برای آن‌ها وجود دارد بر اساس آمار و اطلاعات لینکدین، ۵۷% از مدیران ارشد باور دارند که مهارت‌های نرم (Soft Skills) اهمیت بیشتری از مهارت‌های سخت (Hard Skills) دارند. کدام مهارت‌های نرم و چرا؟
خلاقیت: سازمان‌ها بیش از هر مهارتی کارمندان خلّاقی نیاز دارند که می‌توانند پاسخ‌هایی برای سؤالات و مشکلاتی که در آینده ممکنه است ایجاد شود و شرکت را تحت تأثیر قرار دهد، پیدا کنند.
توانایی متقاعد کردن: کلید داشتن یک محصول عالی این است که مخاطبان باور کنند که این محصول عالی است؛ بنابراین برای موفقیت نیاز داریم کارمندانی داشته باشیم که در ایجاد این حس در کاربر/مشتری به ما کمک کنند.
همکاری و ارتباط مؤثر: هرچه پروژه بیشتر رشد می‌کند و پیچیده‌تر می‌شود، همکاری مؤثر و توانایی برقراری ارتباط با همکاران اهمیت بیشتری پیدا می‌کند؛ بنابراین توانایی همکاری یک مهارت ضروری در دنیای امروز است.
سازگار بودن: با پیشرفت سریع تکنولوژی، روزانه تغییرات زیادی در ابزارها و مهارت‌های موردنیاز ایجاد می‌شود؛ بنابراین داشتن ذهنی سازگار برای هدایت دنیای همیشه در حال تغییر امروز یک ابزار ضروری است.
داشتن مدیریت زمان: در دنیای پرمشغله امروز، داشتن مهارت مدیریت زمان، به موفقیت شما در مسیر شغلی کمک زیادی خواهد کرد.

مهارت سخت و نرم

در بخشی دیگر، لینکدین گزارش سالانه خود را در مورد بیشترین مهارت ها برای سال 2023 بر اساس داده های جمع آوری شده از آگهی های شغلی و فعالیت اعضا منتشر کرده است.

. پنج مهارت مورد تقاضا برای سال 2023 عبارتند از: مدیریت، ارتباطات، خدمات مشتری، رهبری و فروش.

این گزارش بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده از آگهی‌های شغلی لینکدین و فعالیت‌های اعضا است و دیدگاهی منحصر به فرد و ارزشمند در مورد نیازهای فعلی و آینده بازار کار ارائه می‌کند.

بنابراین، بیایید به گزارش لینکدین در مورد پنج مهارت برتر برای سال 2023 بپردازیم.

گزارش لینکدین نشان می‌دهد که مدیریت بیشترین نیاز را برای سال 2023 دارد.

با رشد و گسترش شرکت ها، نیاز به مدیران ماهری که بتوانند بر تیم ها، پروژه ها و عملیات نظارت داشته باشند، اهمیت فزاینده‎ای پیدا می کند.

در رتبه دوم ارتباطات است.

همانطور که تیم ها از نظر جغرافیایی پراکنده تر می شوند و شرکت ها همچنان کار گروهی را در اولویت قرار می دهند، ارتباطات موثر بین کانال ها و پلتفرم ها بیش از همیشه ارزشمند می شود.

مهارت های خدمات مشتری در جایگاه سوم قرار می گیرد.

شرکت ها نیاز به ارائه یک تجربه برجسته را برای ایجاد وفاداری به برند و رشد طولانی مدت تشخیص می دهند.

مهارت های رهبری در رتبه چهارم لیست قرار دارند.

چه رهبری یک تیم کوچک و چه کل یک سازمان، توانایی ارائه راهنمایی، هدایت و الهام برای موفقیت بسیار مهم است.

در پایان پنج مورد برتر، مهارت های فروش است.

با ظهور تجارت الکترونیک و اهمیت روزافزون کانال های دیجیتال، مهارت های فروش مانند همیشه ارزشمند هستند.

شاید در مورد رکود اقتصادی زیاد بشنوید، اما لینکدین می‌گوید که رقابت در بازار کار از بین نمی رود.

با این حال، در سطح جهانی، کمبود استعداد به بالاترین حد خود در ۱۶ سال گذشته رسیده است، به طوری که ۷۵٪ از کارفرمایان در تلاش برای یافتن نامزدهایی با ترکیب مناسب مهارت های فنی و نرم هستند.

یکی از راه‌های رقابتی ماندن، تمرکز بر مهارت‌های مورد تقاضا است که به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا از استعدادهای مورد نیاز خود اطمینان حاصل کنند و کارگران بتوانند مهارت‌های خود را جاری نگه دارند.

همانطور که قبل‌تر گفتیم، اندازه گیری مهارت های نرم دشوار است. با این حال، برای موفقیت‌ در شغل و همینطور زندگی شخصی، آن‌ها ضروری هستند. به‌عنوان مثال اگر همکارانی با فرهنگ‌های مختلف دارید و یا با مشتریان مختلف ارتباط دارید، توانایی ارتباط موثر و ایجاد روابط قوی کلید موفقیت شما در کارتان است.

برخورداری از مهارت‌های نرم ما را قادر می‌سازد تا به صورت موثری از مهارت‌ها و دانش فنی خود استفاده کنیم. داشتن این مهارت‌ها، توانایی تعامل ما را با مدیر، همکاران و همچنین مشتریان را به صورت قابل توجه‌ای افزایش می‌دهد. همچنین کمک می‌کنند لذت بیشتری از فعالیت‌های تخصصی و شغلی خود ببریم. زمان را بهتر مدیریت کنیم و نظر دیگران را نسبت به خود به درستی بسنجیم.

فراموش نکنیم امروزه تمایز رقابتی شرکت‌ها، تنها به تجهیزات و تکنولوژی‌های روز خلاصه نمی‌شوند. بلکه به کارگیری افرادی برخوردار از مهارت‌های نرم است که می‌تواند سرنوشت یک شرکت را تعیین کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
اسکرول به بالا